Pomoc

Najczęstsze pytania:

Czy rozliczenie podatku z Niemiec jest obowiązkowe?
Rozliczenie razem czy osobno? Jaka grupa podatkowa?
Co to jest Steuernummer?
Co to jest Besondere Lohnsteuerbescheinigung, Lohnsteuerbescheinigung oraz Lohnsteuerkarte?
Czy uzyskany z Niemiec zwrot podatku będzie trzeba opodatkować w Polsce?

Odpowiadamy:

Czy rozliczenie podatku z Niemiec jest obowiązkowe?
W odniesieniu do pracowników zagranicznych, obowiązek rozliczenia się z niemieckim urzędem podatkowym ma każda osoba, której pobyt i praca na terenie Niemiec były dłuższe niż 183 dni, a także osoby zarejestrowane na 3 grupie podatkowej (Steuerklasse). Zeznanie powinno zostać standardowo złożone do 31 maja roku następnego (warto pamiętać, iż o zwrot podatku można starać się nawet do 4 lat wstecz). Jeśli jednak zeznanie nie zostanie złożone, należy spodziewać się wezwania do rozliczenia, czyli z niem. Erinnerung an die Abgabe der Steuererklärung, w treści którego jest już wskazany konkretny termin na dokonanie rozliczenia. W każdym wypadku jednak warto rozliczyć się z fiskusem i skorzystać z możliwości odzyskania zwrotu podatku z Niemiec.
Rozliczenie razem czy osobno? Jaka grupa podatkowa?
Wątpliwości przy samodzielnym rozliczaniu podatku z Niemiec pojawiają się już na samym początku z uwagi na to, że w przepisach podatkowych w tym kraju jest aż sześć klas podatkowych. Dokonując rozliczenia za naszym pośrednictwem mają Państwo pewność, że sprawdzimy, w której klasie warto zostać, aby uzyskać jak najwyższy zwrot podatku. Często należy dokonać obliczeń dla kilku klas, aby porównać osiągnięte wyniki, niemniej jednak znając się na przepisach, efekty tych analiz okażą się ostatecznie bardzo opłacalne.
Co to jest Steuernummer?
Steuernummer to numer, który jest przypisany przez niemiecki urząd podatkowy do każdego podatnika lub numer jednostki, w której dana osoba jest zarejestrowana w urzędzie skarbowym. Każdy, kto choć raz miał jakikolwiek kontakt z Finanzamt (niemieckim Urzędem Podatkowym) z pewnością widnieje w urzędzie pod własnym numerem identyfikacji podatkowej, czyli Steuernummer.
Co to jest Besondere Lohnsteuerbescheinigung, Lohnsteuerbescheinigung oraz Lohnsteuerkarte?
Podane niemieckie nazwy to określenia kart podatkowych. Jeśli są Państwo w posiadaniu którejkolwiek z tych kart wydawanych po ustaniu stosunku pracy lub zakończeniu roku podatkowego od niemieckiego pracodawcy, prosimy o ich dostarczenie. Dzięki nim możliwe jest dokonanie rozliczenia podatkowego z tytułu legalnej pracy za zachodnią granicą.
Czy uzyskany z Niemiec zwrot podatku będzie trzeba opodatkować w Polsce?
Nie. Zwrot podatku stanowi wyrównanie różnicy pomiędzy należnym podatkiem oraz zaliczkami odprowadzanymi na podatek. Nie stanowi on więc dodatkowego przychodu, z którego powinni się Państwo rozliczyć w Polsce. W związku z tym jego odzyskanie naprawdę każdemu się opłaca.
Jeśli mają Państwo inne pytania związane z niemieckimi rozliczeniami prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz