Steueridentifikationsnummer – gdzie i jak go zdobyć?

Niemcy, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej są na etapie modernizacji swojego systemu podatkowego. Już niedługo przestaną obowiązywać numery podatkowe Steuernummer czy też Einkommensteuer i zastąpi je jeden numer identyfikacji podatkowej czyli Steueridentifikationsnummer (IdNr). Jak zdobyć ten numer i czy jest on w ogóle potrzebny?
Jeżeli są Państwo zameldowani na terenie Niemiec i w tym kraju podejmują Państwo zatrudnienie, może się okazać, że posiadają Państwo już nowy numer identyfikacji podatkowej. W sytuacji, gdy otrzymali Państwo pismo z Centralnego Urzędu Federalnego o nazwie: „Bundeszentralamt für Steuern”, na piśmie tym znajdą Państwo Steueridentifikationsnummer (IdNr).
IdNr jest 11-cyfrowym numerem nadawanym od 2008 roku w Niemczech i jest przyznawany dożywotnio każdej osobie. Nie ulega on zmianie w przypadku np. zawarcia związku małżeńskiego czy też zmiany adresu zamieszkania. Numer ten ma uprościć urzędową biurokrację oraz ulepszyć proces przetwarzania danych, w tym elektronicznych. Docelowo, każdy kto chce uzyskać jakieś informacje z niemieckiego urzędu Finanzamt, kierując zapytanie lub pismo w formie podania, wyjaśnienia, powiadomienia, itp. powinien obowiązkowo podać swój numer identyfikacji podatkowej. W ten sposób usprawni się kontakt pomiędzy urzędnikami a interesantami.
Rząd federalny oraz Ministerstwo Finansów w Niemczech, wprowadzając Steueridentifikationsnummer (IdNr) miało zamiar ułatwić oraz usprawnić postępowania podatkowe. Dożywotni, generowany raz numer identyfikacyjny przyznawany jest nawet dzieciom, ponieważ obowiązek podatkowy może wystąpić nawet od urodzenia. Numer IdNr ma być wykorzystywany w każdej sprawie związanej z danym podatnikiem – zarówno podatkowej, jak i dochodowej.
Co jeśli zgubili Państwo pismo z Centralnego Urzędu Federalnego?
„Bundeszentralamt für Steuern”, czyli pismo dotyczące przydzielenia numeru identyfikacji podatkowej, nie jest jedynym miejscem gdzie znaleźć można swój numer IdNr. Warto sprawdzić, czy Steueridentifikationsnummer znajduje się na Państwa ostatniej decyzji dotyczącej podatku dochodowego (z niem. Einkommensteuerbescheid) lub na dokumencie PIT (z niem. Lohnsteuerbescheinigung).